Komunikaty PR

Infrastruktura cyfrowa w modelu subskrypcyjnym wsparciem dla firm

2024-04-30  |  10:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Raport GXI 2024 opublikowany przez Equinix, światową firmę zajmującą się infrastrukturą cyfrową ujawnia, że do 2026 r. 80% firm będzie korzystać z infrastruktury cyfrowej w modelu subskrypcyjnym[1]. Rozwój i zwiększona dostępność tego rodzaju rozwiązań może stanowić istotne wsparcie dla polskich przedsiębiorców w związku z dyrektywą unijną NIS2, która wejdzie w życie w październiku 2024 roku i nałoży na organizacje obowiązki związane z cyberbezpieczeństwem. 

W związku z wprowadzeniem dyrektywy NIS2 już w ciągu 3-4 lat wydatki firm na cyberbezpieczeństwo wzrosną o około 22%[2]. Tak duże nakłady będą dotyczyły przedsiębiorstw, które muszą zbudować bezpieczną infrastrukturę od zera zgodnie z założeniami dyrektywy.  Może to skłaniać managerów IT do poszukiwania rozwiązań, które pomogą im zapewnić zgodność z nowymi przepisami, jak również optymalizować koszty prowadzenia działalności, na które składałyby się nie tylko zakup nowego sprzętu i oprogramowania, ale również niezbędne szkolenia zespołu.

Rozwiązaniem, które zgodnie z raportem Equinix dostrzega coraz więcej managerów, jest korzystanie z infrastruktury cyfrowej w modelu subskrypcyjnym. Marka prognozuje, że takie podejście staje się coraz powszechniejsze, ponieważ daje firmom większą elastyczność w dostępie do najbardziej nowoczesnych, bezpiecznych i wydajnych przestrzeni serwerowych.

Za pomyślną transformacją cyfrową firm stoi nie tylko dostęp do najnowocześniejszych centrów danych i infrastruktury cyfrowej, ale również zdolność managerów do podejmowania trafnych decyzji biznesowych w obliczu zmieniających się okoliczności. Wiele firm, które pomyślnie przeszły już ten proces, mogą dzisiaj uczestniczyć w zdigitalizowanej gospodarce, ponieważ opanowały strategię korzystania ze zautomatyzowanej infrastruktury cyfrowej od usług chmurowych aż do przetwarzania brzegowego.

„Praktyka pokazuje, że tradycyjny proces zakupu własnego sprzętu IT, jeśli nie jest to działalność firmy, staje się niekorzystny z punktu widzenia konkurencyjności. Dodatkowym czynnikiem zmniejszającym atrakcyjność takiego rozwiązania jest rosnące tempo innowacji sprzętowych, przede wszystkim w przypadku technologii GPU. Globalna transformacja cyfrowa wymaga od firm większej elastyczności. W związku ze stale zmieniającym się środowiskiem technologicznym, infrastruktura cyfrowa w modelu subskrypcyjnym, a nie jako fizyczny sprzęt znajdujący się na wyposażeniu firmy, będzie o wiele efektywniejszym finansowo rozwiązaniem. Oparty na subskrypcji dostęp do dobrze prosperującego ekosystemu jest jedynym sposobem, w jaki organizacje będą w stanie zbudować i skalować infrastrukturę cyfrową zdolną do utrzymania transformacji biznesowej wynikającej ze sztucznej inteligencji, rozwoju 5G czy technologii przetwarzania brzegowego. Nie bez znaczenia są zmieniające się normy prawne, ponieważ nakładają one na przedsiębiorców i managerów dodatkowe obowiązki. Posiadając własną fizyczną infrastrukturę, firma musiałaby za każdym razem wprowadzać zmiany mogące wymagać znacznych nakładów finansowych, które w innych okolicznościach można by było alokować w działalność operacyjną firmy" – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, dyrektor zarządzająca Equinix w Polsce.

Skalowanie przesyłu danych za pomocą subskrypcyjnej infrastruktury cyfrowej

Przedsiębiorstwa chcące czerpać jak najwięcej korzyści z transformacji cyfrowej, muszą być gotowe na zbieranie danych z wielu różnych źródeł i przenoszenie ich do bezpiecznych lokalizacji, w których będzie możliwe ich dalsze przetwarzanie i bezpieczne przechowywanie. Korzystanie z połączeń międzysieciowych w modelu subskrypcyjnym ułatwia to zadanie. Dodatkowym argumentem za stosowaniem tego rozwiązania jest globalna przepustowość tych połączeń, która rośnie dwukrotnie szybciej niż prędkość internetu.

Co więcej, zwiększone zapotrzebowanie na dane ze strony nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, 5G i przetwarzanie brzegowe, tworzy scenariusz, w którym przedsiębiorstwa wymagają dynamicznego dostępu do najpotężniejszych zasobów obliczeniowych o najwyższej wydajności. Wraz z szybko rozwijającym się wykorzystaniem publicznej i prywatnej sztucznej inteligencji, firmy nie są już w stanie dokładnie przewidzieć wymagań sprzętowych, co powoduje zwiększone zapotrzebowanie na wdrażanie najnowocześniejszej i stale udoskonalanej infrastruktury cyfrowej. Takie rozwiązanie będzie dla większości firm korzystne w modelu subskrypcyjnym.

Powyższy scenariusz jest nie tylko optymalny pod względem kosztów prowadzenia działalności, ale również stwarza dla firm możliwość szybszego osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, a przedsiębiorstwa mogą korzystać z bardziej wydajnych zasobów obliczeniowych. Equinix podziela to podejście, dlatego od lat realizuje misję tworzenia centrów danych umożliwiających organizacjom skalowanie operacji cyfrowych w sposób zrównoważony.

Dostęp do know-how i wsparcie ekspertów

Korzystanie z cyfrowych ekosystemów to nie tylko dostęp do bezpiecznych i wydajnych centrów danych, ale również możliwość polegania na wiedzy zewnętrznych ekspertów bez potrzeby uczenia się i wdrażania całego procesu na własną rękę. Zdejmuje to z managerów odpowiedzialność za prawidłowe działanie centrum danych, ponieważ to zewnętrzny dostawca dba, aby dostarczyć usługę odpowiedniej jakości.

Już teraz wielu liderów branży IT przekonało się do korzystania z infrastruktury cyfrowej w modelu subskrypcyjnym. Managerowie odkrywają, że może to być bardziej opłacalne i elastyczne rozwiązanie w odróżnieniu od tradycyjnego podejścia wymagającego posiadania na własność lokalnej infrastruktury fizycznej. Firmy, które najwcześniej doszły do podobnych wniosków są dzisiaj w czołówce, jeśli chodzi o przebieg transformacji cyfrowej i zwiększają swoją konkurencyjność na rynku. Mają one ciągły dostęp do najnowocześniejszej technologii, a przy tym nie muszą na ten cel alokować zwiększonych budżetów, ponieważ optymalizacja lub dokupienie przestrzeni serwerowej nie wiąże się dla nich z zakupem fizycznych nośników, a dostarczanie najlepszej i najbardziej wydajnej infrastruktury serwerowej leży po stronie dostawcy usług subskrypcyjnych. To bardzo ważne zwłaszcza w związku z założeniami dyrektywy NIS2, która zacznie obowiązywać już w październiku tego roku. Firmy objęte nowymi przepisami będą musiały się do nich ściśle stosować. Oprócz odpowiednich procedur bezpieczeństwa, kluczowe będzie oczywiście korzystanie z właściwego oprogramowania i przestrzeni serwerowych. W związku z tym prognozujemy, że kolejne lata przyniosą wzrost zainteresowania outsourcingiem usług z zakresu bezpieczeństwa danych” – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, dyrektor zarządzająca Equinix w Polsce.

Współczesna rzeczywistość gospodarcza to środowisko podlegające częstym przemianom. Managerowie IT mierzą się nie tylko z wyzwaniami czysto technicznymi, ale również muszą brać pod uwagę ewoluujące prawo w zakresie cyberochrony. Raport GXI 2024 marki Equinix prognozuje, że rosnące zapotrzebowanie na profesjonalne usługi związane z infrastrukturą cyfrową doprowadzi do wzrostu popularności outsourcingu i modeli subskrypcyjnych. Firmy, które już teraz zaplanują i wdrożą niezbędne zmiany, nie tylko podniosą bezpieczeństwo danych, ale również zapewnią sobie szybszy rozwój w ramach gospodarki cyfrowej.


[1] Global Interconnection Index – Digital Economy Growth | Equinix

[2] Z powodu NIS2 wydatki firm na cyberbezpieczeństwo wzrosną o 22 proc. - CRN

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie iSpot & Cortland razem dla Was Biuro prasowe
2024-05-14 | 12:00

iSpot & Cortland razem dla Was

iSpot – Apple Premium Partner – oraz Cortland – znaczący Apple Premium Reseller – łączą siły, wydobywając najmocniejsze atuty obu marek. Wszystko po to, aby razem
Technologie BRAK ZDJĘCIA
2024-05-14 | 09:00

Avanade wspiera organizacje we wdrożeniu Microsoft 365 Copilot

Według raportu Avanade „Generative AI Organizational Readiness Report”, zdecydowana większość pracowników (79 proc.) spodziewa się, iż narzędzia wykorzystujące Gen AI będą miały wpływ nawet na 20 godzin ich
Technologie Autodesk partnerem PZFD. Wspólny cel: cyfryzacja branży budowlanej
2024-05-10 | 12:00

Autodesk partnerem PZFD. Wspólny cel: cyfryzacja branży budowlanej

Warszawa, maj 2024 – Autodesk, został partnerem Polskiego Związku Firm Deweloperskich - największej organizacji branży deweloperskiej w Polsce, zaangażowanej w tworzenie najlepszych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Infrastruktura

Szybki rozwój 5G w Orange Polska. Do końca roku operator uruchomi 3 tys. stacji dających dostęp do nowej technologii

– W całym kraju jest już 1,5 tys. stacji 5G obsługujących pasmo C, ale cały czas pracujemy nad zwiększeniem zasięgu i włączamy kolejne. Do końca roku klienci Orange Polska będą korzystać łącznie z 3 tys. stacji, które włączamy zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miejscowościach – zapowiada Jolanta Dudek, wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego. Jak podkreśla, ta technologia, która na dobre ruszyła w Polsce z początkiem tego roku, jest dla konsumentów rewolucją w korzystaniu z mobilnego internetu. Wraz z jej upowszechnianiem Polacy kupują też coraz więcej telefonów obsługujących sieć 5G – łącznie w ich rękach jest już 3,25 mln takich smartfonów, a dostępność takiego sprzętu poprawiają coraz bardziej przystępne ceny.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.